Vitiligo Tedavisi İçin UVB Mikrofototerapi

Vitiligo Tedavisi İçin UVB Mikrofototerapi

Kliniğimizde sınırlı alanda yayılmış olan Vitiligo sorununa mikrofototarapi ile tedavi seçeneği sunuyoruz. Vitiligo derinin bilinmeyen bir nedenle renk üretiminin durduğu ve buna bağlı olarak deride bölgesel tebeşir beyazı renkte lekelerin geliştiği rahatsızlıktır. Bölgesel sınırlı alanda yayılmış vitiligo lekeleri olabileceği gibi bazen geniş alanları etkileyen sorunlar gelişebiliyor.

Vitiligo özde kozmetik bir sorun yaratabilen ve kişinin kendine güvenini, sosyal ilişkilerini etkileyebilen bir deri sorunudur. Bu nedenle tedavisinde klasik tedavi seçenekleri yanında UVB tedavisi en sık tercih edilen tedavi seçeneklerinden biridir. Kliniğimizde dar bant UVB mikrofototerapi yöntemi ile sadece vitiligo alanlarını tedavi ederken çevre dokuyu ışıktan koruyabilen mikrofototerapi yöntemi sayesinde vitiligo lekelerinde anlamlı düzelme elde etmeyi hedefliyoruz.

Vitiligo tedavisinde fototerapi dozu çok düşük başlanmak zorundadır. Bu nedenle yanıt yavaştır. Mikrofototerapi seans sayısı değişkenlik gösterebilir. Erken dönem vitiligo vakalarında 6-10 seansta yanıt alınabilirken, geç dönem vakalarda ortalama 20-30 arası seans gerekebiliyor. Seans sıklığı haftada ikidir. Beraberinde evde kullanılmak üzere tedavi verilecektir.

UVB mikrofototerapi yönteminden vitiligoda en iyi yanıt alınan bölgeler sırasıyla;

El ayak sırtı ve parmaklarda yanıt çok düşüktür. Bu nedenle sadece elde vitiligosu olanlarda mikrofototerapiyi önermiyorum.

Cilt (Deri) Hastalıkları Tedavisi

Sorun Cevaplayalım