Melazma Tedavisi İçin Dual Yellow Lazer

Melazma Tedavisi İçin Dual Yellow Lazer

Melazma, çoğunlukla (%90) kadınların yaşadığı önemli bir kozmetik sorundur. Saraçoğlu Dermatoloji Kliniğin’de Dr. Şerafettin Saraçoğlu tarafından hastalara lazer destekli özel bir melazma tedavisi sunulmaktadır.

Soru ve Cevapla Melasma

Melazma nedir?

Melasma, yüzün bazı bölgelerinde, özellikle de güneşe maruz kalan bölgelerde renk değişikliğine neden olan bir cilt sorunudur. Melasma son derece yaygındır ve bu konuda tecrübeli dermatologlar tarafından tedavi edilebilir.

Melazma hangi alanlarda bulunur?

Melazma en sık yanaklar, alın, burun ve üst dudakta görülür. Bununla birlikte, vücudun herhangi bir yerinde, özellikle güneş maruziyeti olan boyun, dekolte, ön kollar gibi bölgelerde görülebilir.

Melazma tedavisi kimlere uygulanır?

Ülkemizde birçok kadın melazma sorunundan yakınıyor. Başka sağlık sorunu olmayan hemen tüm melazma hastalarına uygulanabilir bir tedavi yöntemi öneriyoruz.

Güneş lekesi ve melazma farklı mıdır?

Güneş lekesi genellikle rastgele bir şekilde oluşur ve güneş lekelerinin kenarları keskin değildir, simetrisi olamayabilir. Melazma oldukça simetrik olma eğilimindedir ve keskin kenarlara sahiptir. Melazma aynı zamanda daha büyük bölümlerde ortaya çıkma eğilimi gösterirken, güneş lekesi genellikle daha küçük noktalarda meydana gelir.

Melazmanın nedenleri nelerdir?

Melazmanın nedeni şu anda kesin olarak bilinmiyor. Vücutta aşırı miktarda Vasküler Endotel Büyüme Faktörü (VEGF) varsa, aşırı melanin üretiminin tetiklendiğini biliyoruz. Melanin aşırı üretimi, melazmayı görünür kılar. Vücutta melazmaya yol açan aşırı VEGF'ye neden olanın tamamen kesin olmamakla birlikte, birkaç farklı tetikleyicisi vardır. Güneşe maruz kalma en yaygın melazma tetikleyicisidir. Hormonal değişiklikler melazmanın diğer bir yaygın nedenidir ve genellikle hamile kadınlarda görülür. Bazı ilaçlar, örneğin doğum kontrolü veya diğer hormon ilaçları melazmayı tetikleyebilir.

Melasma tedavisi nasıl yapılır?

Çift Sarlıı Lazer, derinin derinliklerine biri damarlardan VEGF salınmasını engelleyen sarı ışık gönderir; böylece cildin geri kalan kısmına zarar vermeden VEGF'yi azaltabilir. Diğer ışık ile deri yüzeyine yakın melanin yüklü hücreler etkilenir. Bu sayede hem boya üretimi hem de var olan boya yok edildiğiiçin kısa sürede etkili sonuçlar elde edilir. Bu yaklaşıma bazen "yumuşak" lazer tedavisi adı verilir; çünkü cildin hasar görmesine neden olmaz ve yan etkileri azdır. Optimum sonuçlar elde etmek için Dual Yellow Lazer (Çift Sarılı Lazer) birlikte diğer ileri lazer teknolojileri (Q-SW lazer ya da IPL gibi) gerekli görülürse kullanılabilir. Hastalarımıza daha net sonuçlar vermek için, sorunun şiddetine göre değişmekle birlikte ortalama 3-6 seanslık tedaviler öneriyoruz. Seans aralıkları iki haftadır.

Tedavi süreci, kullanılması gerekli olan ürünlerle ilgili olarak ön muayenede bilgi verilecektir.

İşlem akışı nelerdir?

1. Randevu,
2. Ön muayene, değerlendirme ve bilgi verme,
3. Yüz temizliği, varsa makyaj temizliği,
4. Fotoğraflama,
5. Cildin işleme hazırlanması (konusunda deneyimli estetisyenimiz cildinizi işleme hazır hale getirecektir),
6. Çift Sarılı Lazer uygulaması,
7. İşlem sonrası bakım,
8. Güneş koruyucu uygulama,
9. Seans randevusu verilmesi ve uğurlama.

Dual Yellow Lazer (Çift Sarılı Lazer)

Sorun Cevaplayalım