Lazerle Akne (Sivilce) İzi Tedavisi

Lazerle Akne (Sivilce) İzi Tedavisi

Kızartılı sivilceler iyileştiğinde genelde yerinde çöküntülü izler bırakır. Sivilce izlerinin tedavisinde kullandığımız lazer ve enerji tabanlı cihazlar;

Uygun vakalarda lazer peeling mükemmel sonuçlar sağlayabilir. Ancak lazer peeling sonrası bakım süreci uzun ve özelliklidir. Derinin normal hale gelmesi bazı vakalarda 4-8 haftaya ulaşabilir. Yara iyileşme süreci 7-10 gündür.

Bu tür yan etkiler ve iş gücü kayıpları nedeniyle daha az yan etkili ve daha kısa sürede iyileşip normal hayata dönülen uygulamalar tercih edilir oldu. Fraksiyonel lazer ve fraksiyonel altın iğne tedavileri bu açıdan daha sık uyguladığımız yöntemler haline geldiler.

Fraksiyonel laser uygulaması ile deride 600 mikrometre derinliğe kadar inilen ve mikrotermal hasar zonları sayesinde yeni bir deri destek dokusu elde etmeyi hedefleyen bir tedavi yöntemidir. Ben fraksiyonel laser olarak uzun sürede atım olanağı da veren Er-YAG lazeri kullanıyorum. Karbondioksit lazere göre kullanımı daha kolay, yan etki profili düşük ve istenildiği takdirde karbondioksit lazerlerde olduğu kadar deriyi toplayıcı özelliğe sahip lazer sistemleridir.

Fraksiyonel laser ile yapılan uygulamalar tedavi alanının sadece %20’sini etkiler. Bu nedenle 3-4 seans tekrarlamak gerekebilir. Seans aralıları 30 gündür. Tedaviden sonra 3 gün dinlenmeyi gerektirir. Yüzde 2 gün süren kızarıklık, serum sızıntısı, üçüncü gün üst derinin soyulması izler. Dördüncü gün deri normal görünümüne döner.

Fraksiyonel altın iğne tedavisi de deride kızarıklık ve şişkinlik yapabilen bir uygulamadır. Ancak deride soyulma gözlenmez. Günlük hayata makyajla bir gün sonra dönülebilir. Yaz aylarında da yapılabiliyor olması nedeniyle avantajlı bir uygulamadır. Son 2 yıldır fraksiyonel altın iğne tedavileri ile elde ettiğim sonuçların fraksiyonel lazer uygulamalarından daha yüz güldürücü olası nedeniyle son bir yıldır yoğun olarak altın iğne tedavisini tercih ettiğimi söyleyebilirim.

Sivilce Tedavisi

Sorun Cevaplayalım