Kırışıklık Tedavisi Yöntemi

Kırışıklık Tedavisi Yöntemi

Kırışıklık Tedavisi® veya Dysport® kozmetik enjeksiyonları, kliniğimizin en popüler girişimsel olmayan kozmetik uygulamalarıdır. Kozmetik Kırışıklık Tedavisi® veya Dysport® enjeksiyonlarının popülaritesinin ana nedeni yüzde sık görülen kırışıklıkların tedavisinde uygulamanın kısa olması ve yüksek etkinliğidir diyebilirim. Bu enjeksiyonlarla kaş arası çizgileri, göz çevresinde görülen “kazayağı” olarak isimlendirilen kırışıklıklar, alındaki yatay çizgiler, dudaklar, çene ve boyundaki kırışıklıkları tedavi etmek mümkün oluyor. Seri ve çabuk bir tedavi ile bahsettiğim çizgilenmelerde dramatik düzelmeler elde ediyoruz.

Kırışıklık Tedavisi® veya Dysport® Kozmetik Uygulamaları

Bu uygulamaların kozmetik dermatolojide popülerliği birçok avantajları ile ilişkilidir;

Kozmetik Kırışıklık Tedavisi® veya Dysport® enjeksiyonları dünyada her yıl milyonlarca insana çok düşük yan etki profiliyle uygulanıyor. Kliniğimizde de bu güne kadar Kozmetik Kırışıklık Tedavisi® veya Dysport® enjeksiyonlarına bağlı ciddi herhangi bir sorunla karşılaşmadık.

Kozmetik Kırışıklık Tedavisi® veya Dysport® enjeksiyonlarının en sık uygulandığı kozmetik tedavi alanları;

En sık uygulamayı yüzün üçte bir üst kısmındaki kozmetik çizgilenme sorunlarını gidermek için yapıyorum. Fakat bunlar yanında alt yüz ve boyun uygulamaları da giderek artış gösteriyor. Kozmetik Kırışıklık Tedavisi® veya Dysport® enjeksiyonlarını bu konuda on üç yılı aşan süredir elde ettiğim deneyimler sonucunda yüzdeki çizgileri tamamen yok etmekten çok, onları yumuşatmak veya azaltmak amaçlı doğal görünüşü bozmamayı hedefleyerek yapıyorum. Bu amaçla bazen normal enjeksiyon sayısından fazla noktaya uygulama yapmak gerekebiliyor.

Kozmetik Kırışıklık Tedavisi® veya Dysport® Nasıl Etki Eder?

Yüzümüzdeki kırışıklıkların büyük çoğunluğu yüz kaslarımıza kasılma emri veren sinirlerin aşırı çalışması soncu oluşur. Kırışıklık Tedavisi Yöntemi kasların kasılmasını sağlayan sinir uçlarında kalıcı olmayan bir hasara neden olur. Bunun sonucu olarak kırışıklığa neden olan kaslarımızı istesek de asamayız ve kırışıklıklar azalır veya silinirler. Genelde sinir uçlarında oluşan hasar on iki haftada onarılır. Onarılma sonrası sinir uçları tekrar normal görevlerini yapaya başlar. Fakat üç ay çalıştırılmayan kasların eski gücüne erişmesi bazen birkaç ay sürebilir. Bu nedenle kozmetik Kırışıklık Tedavisi® veya Dysport® enjeksiyonlarının etkisi 3-6 ay arasıdır.

Yüz Felcinde Kırışıklık Tedavisi

Yüz felci sonrası bazı yüz kaslarında aşırı çalışma olur. Bu durum yüzün bazı bölümlerinde istenmeyen hareketlere neden olur. Bu tabloya medikal olarak sinkinezi adı verilir. Örneğin çiğneme sırasında gözün kapanması veya gülerken ağız ve çevresinde asimetri oluşması gibi.

Yüz felci, Bell’in yüz felci ve sinkinezi sorunu olanlarda yüzde asimetrik görünüm ve bazı istemsiz hareketler oluşur. Bu durumda Kırışıklık Tedavisi Yöntemi (Kırışıklık Tedavisi®, Dysport®) uygulamaları en etkili tedavi seçeneklerinden birini oluşturur.

Kırışıklık tedavisi özel ilacı Clostridyum isimli bir bakteri tarafından salgılanan bir proteindir. Bu protein uygulandığında yüzdeki asimetriye neden olan kaslarda gevşeme sağlar. Bu sayede yüzdeki asimetriler giderilir. Botulinum toksini estetik uygulamalar dışında yüz bölgesinin felce veya sinkineziye bağlı asimetrilerini düzeltmede de kullanıyorum.

Bu tür asimetri düzeltme işlemlerinde uygulama normal kas hareketleri olan yüz bölgesindeki hedef kaslara uygulanır. Bu sayede asimetriye neden olan kasların gevşetilmesi ile eşitlenme sağlanır.

Uygulamadan hemen sonra pek bir değişim olmaz. Fakat 48-72 saat sonra kırışıklık tedavisi özel ilacı etkileri başlar. Etkinlik 7-12 gün içinde oturur. Kırışıklık Tedavisi etki süresi genellikle 4-5 aydır. Bu durumda gerekirse tedavi tekrarlanır.

Kırışıklık Karşıtı Özel İlaç Güvenilir Bir İlaç mıdır?

Bazı durumlarda kullanılmaması tercih edilen bir ilaçtır;

Sorun Cevaplayalım