Mavi Işık Yayan Cihazlar Cildinizin Görünümüne Zarar Veriyor

Bu yazıyı yatakta okuyorsan telefonunu kapatmak isteyebilirsin.

Günümüzde güneşin zararlarından günlük güneş koruyucu kullanımıyla UV ışınlarından korunmayı öğrendik. Fakat cildimize zarar verebilecek başka ışık türleri de vardır. Örneğin; mavi ışık.

Mavi Işık Tam Olarak Nedir?

Resmi olarak Yüksek Enerji Kaldırma (HEV) olarak bilinen bu ışık, sadece gün ışığında değil, aynı zamanda telefonlarımızdaki, televizyonlarımızdaki, tabletlerimizdeki ve bilgisayarlarımızdaki ekranlardan çıkan ışığın dalga boyudır. “Mavi ışık ultraviyole radyasyonu değil, görünür ışık spektrumunun belirli dalga boylarını teknik olarak kapsar.

Muhtemelen günümüzde en çok maruz kaldığımız ışığın tipi mavi ışık; e-postalar, metinler, sosyal medya ve ara sıra telefon görüşmesi arasında, hemen hemen her zaman bilgisayar ekranına ya da akıllı telefona bakıyoruz.

Cildin gece-gündüz ritmi ve cilt hücresi onarımı konusundaki araştırmalar gece mavi ışığın etkisi de dahil olmak üzere cilt hücrelerinin “senkronize” olmasına engel olduğunu gösteriyor. Geceleri, yapay mavi ışığa maruz kalmak, gündüz olduğunu işaret edebilir. Bu durumda cildin tamir mekanizmaları devreye girmiyor ve daha fazla yaşlılık belirtileri gelişebiliyor deride.

Kimsenin gece teknolojiyi tamamen kesmesini istemek gerçekçi değil. Benim önerim yatmadan bir saat önce mavi ışıkla ilişkinin yani televizyon, akıllı telefonlar ve tabletlerin kapatılması, bu sürede ilginizi çeken bir kitap okunmasıdır.

Bu durumda gece serbest radikal azaltıcı antioksidan bakım kremlerinin kullanılmasına daha fazla ihtiyaç olduğunu unutmayın.

Sorun Cevaplayalım