Akne Probleminden Bıktınız mı?

Akne, zaman zaman bir veya iki sivilceye sahip olmaktan daha fazlasıdır. Akne lezyonlarının ve yara izlerinin kalıcılığı ve görünürlüğü nedeniyle duygusal olarak acı verici olabilen kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Sivilceniz varsa, cildinizi temizlemeye yardımcı olmak için deneyebileceğiniz kendi kendine bakım ve ev ilaçları vardır. Ancak işe yaramazlarsa bir cilt uzmanına görünmek gerekebilir.

Sivilcenize Ne Sebep Olur?

Akne, kıl diplerinin cilt yağları ile tıkanması sonucu oluşur . Deride, en yaygın olarak beyaz noktalar, siyah noktalar ve sivilceler olmak üzere çeşitli semptomlara neden olabilir. Beyaz başlıklar ve siyah noktalar tıkalı saç dipleridir.. Foliküldeki tıkaç bakteri ile enfekte olursa sivilce gelişir. Bazı araştırmalar, saç diplerini enfekte eden bakteri türünün sivilcenin ne kadar şiddetli olduğunu ve ne sıklıkta göründüğünü etkileyebileceğini öne sürüyor.

Enfeksiyon derinin derinliklerinde ise kistik sivilceye neden olabilir. Bu ciltte büyük, ağrılı yumrulara ve kistlere neden olur. Kistik sivilce, temizlenmesi yıllar süren kronik bir durum olabilir ve yara izine neden olabilir. Bu tür akne genellikle en iyi bir dermatolog tarafından tedavi edilir.

Aknenin temel nedeninin cildin androjen hormonlarına duyarlılığı olduğu düşünülmektedir. Androjenler doğal olarak oluşan steroid hormonlardır. Ergenliğin başlangıcında androjen seviyeleri yükselir, bu nedenle akne gençlerde diğer yaş gruplarından daha yaygındır. Ancak sivilce diğer yaş gruplarındaki insanları da etkileyebilir.

Akne Tedavisi Nasıl Yardımcı Olabilir?

Uzun zamandır bir sivilce problemiyle uğraşıyorsanız, size yardımcı olabilecek hiçbir tedavi olmadığını hissediyor olabilirsiniz. Evde kendinize sağlayabileceğinizden daha özel bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Ancak iyi bir tedavi rejimiyle bile sivilce uzun süre devam edebilir. Akne sivilceleri ve buna bağlı cilt lezyonları yavaş iyileşir ve cilt iyileştikçe bile yeni sivilceler oluşabilir.

Hafif akne genellikle akne sabunları ve cilt yıkamaları, ilaçlı pedler ve diğer ürünler gibi reçetesiz satılan ilaçlara yanıt verir. Cildi temiz ve normal düzeyde nemli tutmak önemlidir.

Uzman tedavi seçenekleri orta ila şiddetli akne vakaları için uygundur. Bazı olası tedavi seçenekleri şunları içerir:

Akne Tedavisini Ertelemeyin

Akneye sahip olmak genellikle rahatsızlık verir ve hatta bazen ağrılıdır. Öz saygınızı da mahvedebilir. Ne tür bir sivilce ile uğraşıyor olursanız olun, bir uzmana görünmek etkili tedavi almanıza yardımcı olabilir. Kliniğimiz her türlü aknesi olan kişiler için tedavi seçeneği sunmaktadır.

Randevu alın ve nasıl yardımcı olabileceğimizi görelim.

Sorun Cevaplayalım